Smart Saver Matchups For Week of 8/1 – 8/14

This post may contain affiliate links. Click to read our Disclosure Policy . Click to read our Privacy Policy

smart_saver_with_shadow

Here’s your Smart Saver match-ups for 8/1 – 8/14! . If you’re not familiar with Smart Saver these are formally Buy For Less stores in Yukon, MWC and Norman. NOT TO BE CONFUSED with CASHSAVER stores 🙂

  • A 10% surcharge will be added to the price (before coupons are deducted) to your total bill. Trust me this is no biggie!
  • This week is a TWO week ad

Although it’s too far for us to drive to check deals, Buy For Less will be emailing us the ad so we can post it every week – if you shop these stores and see any awesome deals not featured in the ad please email them to me – patsy@consumerqueen.com (a picture would be nice too) 😉

** Denotes our favorite deals!

Coupon Deals:

Keebler cracker packs 11 – 11.4 oz. 92¢ + 9¢ = $1.01
Use $1.00/2 printable here
Final price: 2/$1.01 (50¢ each!)

Angel Soft 12 double roll $4.54 + 45¢ = $4.99
Use .45/1 RP 7-23 (exp. 8-23) or printable here
Final price: $4.54 (19¢ per reg. roll!)

Head & Shoulders shampoo 13.5 oz. $2.78 + 28¢ = $3.06
Use $4.00/2/and or $2.00/1 printables here
Final price: $1.06 each!

Land O Frost premium wafer sliced lunchmeat 10-16 oz. $2.75 + 28¢ = $3.03
Use .50/1 SS 7-23 (exp. 8-26)
Final price: $2.53

Grocery: 

  • Best Choice ketchup 24-oz. 59¢ + 6¢ = 65¢
  • Hiland fruit drink 98¢ = 10¢ = $1.08/gallon
  • Frito-Lay family size chips 9.75 – 10.25 oz. $2.18 + 22¢ = $2.40

Dairy/Frozen/Refrigerated: 

  • Hiland yogurt cups 6-oz. 34¢ + 3¢ = 37¢ each
  • Oscar Mayer Basic Lunchables 86¢ + 9¢ = 95¢
  • Best Choice chunk or shredded cheese 7-8 oz. $1.25 + 13¢ = $1.38

Meat:

  • Buddig wafer sliced meats 24-ct. case $10 + $1.00 = $11.00 (46¢ per pack)
  • Farmland sausage rolls or links $1.02 + 10¢ = $1.12
  • Jennie-O turkey breast 99¢ + 10¢ = $1.09/lb.
  • all natural pork butt roast cry-o-vac $1.22 + 12¢ = $1.34/lb.

Produce:

  • bi-color corn 33¢+ 3¢ = 36¢ each
  • green cabbage 33¢+ 3¢ = 36¢/lb.
  • cucumbers or green onions 33¢+ 3¢ = 36¢ each

Be sure and follow Smart Saver on Facebook here.

Join our HOT Deals Facebook Group!

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.