Crest Foods Matchups This Week Thru 7-22
Crest FAQ Current Crest Deals Find a Crest Near You
Here's your Crest Foods Matchups This Week Thru 7-22. All were found at the Edmond location.
We can't guarantee you'll find every deal at your store but check out the following:
This Week's Freebies and HOT Deals
Here you'll find the best deals we've found this week.
Air Wick Scented Oil warmer 99¢
Use $1.25 off any 1 Air Wick Scented Oil Gadget printable here
Final Price: FREE
Glad Sandwich bags 98¢
Use $1.00/1 any Glad food protection item SS (#2) 5-3 (exp. 8-3)
Final Price: FREE
Taco Bell taco seasoning mix 25¢
Zesta saltine crackers $1.25
Use $1.00/1 Kelloggs Rewards coupon – (cost 850 points)
Final price: 25¢!
Reynolds Baking Cups 84¢
Use $1.00/2 printable here
Final Price: as low as 2/.68 (34¢ each)
Tabasco Sauce 2 oz $1.34
Use $1.00/1 SS 6-28 (exp. 8-15)
Final Price: as low as 34¢
Kikkoman Soy Sauce 10 oz 99¢
Use .55/1 printable here NEW
OR .55/1 printable here
Final price: 44¢!
Old El Paso Seasoning Mix 78¢
Use $1.00/3 any Old El Paso printable here OR printable here
Final Price: 3/$1.34 (45¢ each)
Bounty Basic paper towels 1-ct. 95¢
Use .50/1 printable here
Final price: 45¢!
Mrs. Cubbison's croutons 5-oz. 99¢
Use $1.00/2 printable here
Final price: 2/.98 (49¢ each)
Clorox Pump N Clean $2.50 (ScrubSingles may be the same price at your location)
*all Clorox coupons are pre-clipped for you 🙂
Use $1.75/1 printable here
Or $1.50/1 Clorox ScrubSingles, Triple Action Dust Wipes or Pump N Clean SS 7/12 (exp 9-12)
Final price: 75¢!!!
Red Gold Tomatoes 14.5 oz 79¢
OxiClean single dose packs 10 ct. $3.94
Use $3.00/1 ANY size SS 7-12 (exp. 8-20) OR printable here
Use $2.00/1 ANY size OxiClean liquid or single dose packs SS 6/14 (exp. 7-11)
Final Price: as low as 94¢!
Gillette 5 pack $3.98
Use $3.00/1 any Gillette or Venus disposable razors RP 7/12 (exp 8-8)
Final Price: 98¢
Kraft big 24-oz. dressing $1.99
*Classic Catalina, Classic Ranch, Zesty Italian, Thousand Island,
Use $1.00/1 peekie coupon on bottles
Final price: 99¢!
Hefty Easy Grip Cups 30-ct. $1.50
Use $1.00/2 printable here
Final Price: 2/$2.00 ($1.00 each) – great price!!
Kelloggs Pop-tarts $2.00
Use .40/1 Gone Nutty printable here
OR $1.00/3 printable here
OR Use $1.00/1 – Kelloggs Family Rewards coupon (cost 850 points)
Final Price: $1.00
Doritos Mix & Match $1.88 each! *limit 2
Use $1.00/2 printable here
Final price: 2/$2.76 ($1.38 each!)
GROCERY
Condiments, canned goods, pasta, baking items and more.
Claussen pickle relish (in refrigerated section) $1.25
Use $1.00/1 SS 5-17 (exp. 7-12)
Final price: as low as 25¢
Hunts Ketchup 24 oz 88¢
Del Monte Ketchup 88¢
Kraft BBQ sauce (select) 99¢
Vlasic Bold & Spicy Pickles 16 oz $2.50
Use $1/1 Vlasic Bold & Spicy printable here
Final price: as low as $1.50
Kraft mayo or Miracle Whip 30-oz. $3.50
Use $1.00/1 peelies found on lids
OR .50/1, $1.00/2 SS 6-21 (exp. 7-19)
Final price: as low as $2.50
Wish Bone 16 oz $2.00
Use .75/1 any wish bone 16-oz. or larger SS 7/12 (exp. 8-15)
Final Price: $1.25
Swansons chunk white canned chicken breast 96¢ – must buy 3!
Use $0.50 off TWO cans of Swanson Chunk Chicken printable here
Final Price: 3/$2.38 (79¢ each)
Valley Fresh 10-oz. cans 100% natural chicken breast $2.00
Use $1.00/2 printable here OR $1.00/2 valley fresh canned chicken SS 7/12 (exp 9-7)
Final price: 2/$3.00 ($1.50 each!) – great price for size!
Old El Paso refried beans $1.25
Use .50/1 printable here
Final price: 75¢
Pace Picante Sauce or Salsa 8-oz $1.39
Use $1.00 off TWO jars of Pace Picante Sauce or Salsa printable here
Final Price: 2/$1.78 (89¢ each)
Van Camps Baked Beans 15 oz 68¢
Campbell's Spaghetti-O's (select)98¢
Use $0.40 off THREE (3) Campbell's SpaghettiOs pastas printable here
Final Price: 3/$2.54 (85¢ each)
Chef boyardee Spaghetti & meatballs 88¢
Chef Boyardee Mini Ravioli 88¢
Use .50/4 Chef Boyardee canned or microwave cup pasta SS 7/12 (exp. 8-30)
Final Price: 4/$3.02 (76¢ each)
Davinci pastas 78¢
Anatina pasta 78¢
Hunt's canned pasta sauce 89¢
Ragu Spaghetti Sauce $1.50
Prego Italian sauce $1.88
Use $1.00 off TWO Prego Italian sauces printable here
Final Price: 2/$2.76 ($1.38 each)
Dreamfield's Pastas $2.00
Use $1.00/1 printable here
Final price: $1.00
Pillsbury brownie mix 99¢
Organic Coconut Oil $4.29
Cheerios 12-oz. $2.82
Use .50/1 printable here
Final price: $2.32
Golden Grahams cereal $2.50
Use .75/1 printable here
Final price: $1.75!
Kellogg's Cereals as low as $2.98 each
Use $1.00 off any THREE Kellogg's Cereals printable here
Final Price: 3/$7.94 ($2.65 each)
Kellogg Frosted Blue Raspberry Pop-Tarts $2.00
Use $0.50 off Kellogg Frosted Blue Raspberry Pop-Tarts printable here
Final Price: $1.50
Bob Red Mill Hot Cereal $2.19
Use $1.00/1 Printable here
Final Price: $1.19
Sour Patch Kids or Swedish Fish Gummies $1.67
Use $1.00/2 any Sour patch kids or Swedish fish 6.35 oz. or larger SS 6/14 (exp. 7-25)
Final Price: 2/$2.34 ($1.17 each)
Twizzlers 16-oz. $2.00
Use $1.00/2 SS 6-28 (exp. 8-23)
Final price: 2/$3.00 ($1.50 each)
Keebler Cookies 3/$5.00 ($1.67 each)
Use $1.00/1 Kelloggs Rewards coupon – (cost 850 points)
Final price. 67¢!
Pringles Tortilla's $1.50
Use $0.75 off any TWO Pringles Tortillas printable here
Final Price: 2/$2.25 ($1.12 each)
BEVERAGES
Soda, juices, coffee, sports drinks and tea
Powerade Zero 8-pk $4.78
Final price: 60¢ per bottle
Lipton Tea Bags 24 ct.$1.67
Use .75/2 lipton tea RP 6/21 (exp. 7-19)
Final Price: 2/$2.59 ($1.30 each)
Eight O'Clock Coffee Bags 11-oz. $4.98
Use $2.00/2 printable here
OR $1.00/1 printable here
Final price: $3.98
Community Coffee 12 oz $6.38
Use $4.00/2 or $1.50/1 community coffee bags or k-cups RP 7/12 (exp 10-11)
Final Price: 2/$8.76 ($4.38 each)
Coke 20 ct 12 oz cans 2/$11.00
BABY
Diapers, wipes, baby food and baby care items.
LUVS Diapers $5.97
Use 50¢ off ONE Luvs Diapers printable here
OR $1.00/1 Luvs diaper P&G 7-5 (exp. 8-2)
Final Price: as low as $4.97
Huggies diapers $8.97
Use $2.00/1 printable here (set to disappear after Saturday!)
Final price: $6.97
Pampers $8.97
Use $3.00/2 bags of pampers P&G 7-5 (exp. 8-2)
Final Price: 2/$14.94 ($7.47 each)
Gerber Lil' Bits baby food $2.67
Use $1.00/2 Gerber Lil' Bits baby food RP 7/12 (exp 8-31)
Final Price: $1.67
Gerber Graduates Grabbers $1.18
Use $2.00/6 printable here
Final price: 6/$5.08 (85¢ each)
Gerber Jars as low as 67¢
Use $1.00/4 Gerber jars or 2-pks RP 7/12 (exp 8-31)
Final Price: 4/$1.68 (42¢ each)
Huggies wipes soft pack 56-ct. $1.97
Use .50/1 printable here (set to disappear after Saturday!)
Final price: $1.47
Pamper wipes 56-ct. $2.37
Use 50/1 Pamper wipes 56-ct or larger P&G 7-5 (exp. 8-2)
Final Price: $1.87
HEALTH & BEAUTY
Hair care, cosmetics and personal care items.
Carefree Pantiliners 20-ct. $1.17
Use $.50/1 any Carefree Liners
Final price: 67¢
Suave Body Wash $1.88
Use $1.00/2 any suave body wash RP 6/21 (exp. 7-19)
Final Price: 2/$2.76 ($1.38 each)
Herbal Essences body wash $2.00
Use $1.00/1 Herbal Essences body wash P&G 7-5 (exp. 8-2)
Final Price: $1.00
Old Spice Deodorant 3 oz $2.39
Use $1.00/1 any Secret, Gillette or Old spice 2.6 oz. or larger (excludes clinical) P&G 7-5 (exp. 8-2)
Final Price: $1.39
Excedrin 24-ct $3.67
Use $1.50/1 excedrin 24-ct or larger SS 7/12 (exp. 7-25)
Final Price: $2.17
Gillette Antiperspirant or Deodorant $3.97
Use $1.00 off Gillette Antiperspirant or Deodorant printable here
Final Price: $2.97
Venus Razor $8.97
Use $3.00/1 any Venus razor (excludes disposables) P&G 7-5 (exp. 8-2)
Final Price: $5.97
Pantene 2/$6.00
Use $5.00/3 or $3.00/2 any Pantene P&G 7-5 (exp. 8-2)
Final Price: 2/$3.00 ($1.50 each)
Pantene Styler as low as $3.00
Use $2.00/1 Pantene styler SS 6/14 (exp. 7-31)
Or $1.25 off ONE Pantene Styling Product printable here
Final Price: as low as $1.00
Herbal Essences shampoo/conditioner 2/$4.00
Use $3.00/2 Herbal Essences shampoo/conditioner P&G 7-5 (exp. 8-2)
Final Price: 2/$5.00 ($2.50 each)
PETS
Dog food, cat food, treats and litter.
Arm & Hammer Clump & Seal 14-lb. $7.99
Use $2.00/1 printable here
OR $1.50/1 arm & hammer clump & seal cat litter SS 6/21 (exp. 9-30)
OR $1.50 off 1 ARM & HAMMER™ Clump & Seal™ Cat Litter printable here
OR $1.00 off ONE (1) ARM & HAMMER™ or Feline Pine Cat Litter printable here
Final price: as low as $5.99
Cat's Pride light & fresh litter 15 lbs $7.44
Use $1.00/1 any Cat's Pride light & fresh litter SS 6/14 (exp. 8-2)
Final Price: $6.44
Nine Lives dry cat food 3.15 lb. bag $4.56
Nine Lives dry cat food 12-lb. bag $8.88
Use $1.00/1 printable here
Final price: as low as $3.56
Alpo Dog Snacks $2.29
Use $1.00/1 any Alpo dog snacks SS 4-26 (exp. 7-26)
Final Price: $1.29
Alpo Prime Cuts dry dog food 16-lb. bag $7.48
HOUSEHOLD
Here you'll find detergent, paper goods. and cleaners.
Tide 32 loads $6.98
Use $1.00/1 any Tide detergent (excludes pods) P&G 7-5 (exp. 8-2)
Final Price: $5.98
Tide Pods 14 ct $4.44
Use $2.50/2 any Tide pods or Gain Flings RP 7/12 (exp 8-8)
Final Price: 2/$6.38 ($3.19 each)
Xtra laundry detergent $2.00
All laundry Soap 46 oz. $3.33
All Dryer Sheets $3.97
All Liquid fabric softener 40 loads $4.97
Use $1.00/1 any All laundry product RP 6/7 (exp. 7-19)
Final Price: as low as $2.33
OxiClean laundry detergent 31-loads $6.98
*look for Try Me Free peelies on bottles (mail-in rebate)
Use $2.00/1 ANY size OxiClean liquid or single dose packs SS 6/14 (exp. 7-11)
OR $3.00 off ONE OxiClean™ Laundry Detergent printable here
OR $3.00/1 also in SS 7/12 (exp. 8-22)
Final price: $3.98- FREE after mail-in rebate!
Angel soft toilet tissue 4 pack $1.17
Use .55/1 printable here
Final price: as low as 62¢!
Angel Soft 24 rolls $5.97
Use .55/1 printable here
Final price: $5.42
Charmin Ultra Strong or Soft Mega Rolls 36-ct. (= 72 reg. rolls) $16.85
Use .50/1 printable here
Final price: $16.35
Puffs Tissues 98¢
Use .25/1 printable here
Final Price: 73¢
Dawn $1.19
Use .25/1 any Dawn dish soap P&G 7-5 (exp. 8-2)
OR .30/1 printable here
Final Price: as low as 89¢
Magic Eraser 2-ct. $1.97
Use $0.50 off ONE Mr. Clean Magic Eraser printable here
Final Price: $1.47
Hefty plates 50-ct $1.50
Use $1.00/2 printable here
Or $1.00/2 hefty foam plates SS (#2) 5/17 (exp. 7-31)
OR $1.00/2 RP 6-28 (exp. 8-31)
Final Price: 2/$2.00 ($1.00 each)
Hefty Food storage bags (various) $2.50
Use $2.00/3 RP 6-28 (exp. 9-30)
Final price: 3/$5.50 ($1.83 each)
Glad Press n Seal $2.62
Use $1.00/1 any Glad food protection item SS (#2) 5-3 (exp. 8-3)
Final Price: 62¢
Reynolds foil 50 sq. ft. $3.48
Use .75/1 printable here
Final price: $2.73
Hefty Odor Block Trash Bags 22-ct. $4.78
Hefty Cinch Sak Black Trash bags 15-ct. 30 gallon $4.78
Hefty Extra Strong Multipurpose Bags 10-ct 39 gallon $4.78
Use $1.00/1 any printable here
OR $1.00/1 RP 6-28 (exp. 9-30) – two coupons
Final price: as low as $3.28
Sparkle paper towels 8-pk $5.00
Use $1.00/1 printable here
Final price: $4.00 (50¢ per roll!)
FROZEN & DAIRY
Ice cream, frozen foods, yogurt, butter and more.
Mars Ice Cream SNICKERS Multipacks $3.99 6 ct
Use $1.00 off any 1 Mars Ice Cream SNICKERS Multipacks printable here
Final Price: $2.99
Hiland 5.3 oz Greek Yogurt 4/$1.00
Yoplait Greek Yogurt Whips 68¢
Yoplait Greek Yogurt cups 68¢
Use $1.00/5 printable here
Final price: as low as 5/$2.40 (48¢ each!)
Country Crock Spread 8 oz $1.99
Use .50/1 any country crock spread RP 6/21 (exp. 7-19)
Final Price: $1.49
Blue Diamond Almond Breeze Almond milk $3.18
Use $1.00 off Blue Diamond Almond Breeze Almond milk printable here
Final Price: $2.18
MEAT
Packaged meat, lunch meat, and fish
Family Pack drumsticks 99¢/lb
Oscar mayer Selects or Deli fresh lunch meat $2.99
Use $1.00/2 oscar mayer Selects or Deli fresh lunch meat SS 3/7 (exp. 8-2)
Final Price: 2/$4.98 ($2.49 each)
Land O Frost Bistro Favorites $2.99
Use .75/1 RP 6-28 (exp. 8-29)
Final Price: $2.24
Armour Lunchmakers 10/$10.00
Oscar Mayer Basic Lunchables 98¢
LUNCHABLES Combinations With Drink $2.38
Use $1.00 off (1) LUNCHABLES Combinations With Drink printable here
Final Price: $1.38
Bar-S Bologna $1.49
Use $1.00 off (3) Bar-S Bologna packages printable here
Final Price: 3/$3.47 ($1.16 each)
Fast Fixin's 56 oz Chicken nuggets or Strips $4.99
Use $1.00/1 printable here
Final Price: $3.99
PRODUCE
Don't forget to check your Checkout51 and Snap apps for produce rebates before heading to Crest!
- grapes 99¢/lb
- Peaches 99¢/lb
- Nectarines 99¢/lb
- Red Plums 99¢/lb
- Grape Tomatoes 99¢ 10 oz
- Mango 2/$1.00
- Ataulfo Mango 48¢ each
- Fresh Green beans 89¢/lb
- Yellow Squash 69¢/lb
- Pineapple 99¢ each