| |

Crest Foods Matchups 1/21 – 1/27

This post may contain affiliate links. Click to read our Disclosure Policy . Click to read our Privacy Policy

Crest_Foods

Crest FAQ Current Crest Deals Find a Crest Near You

Here’s your Crest Foods Matchups This Week.  All these deals were found at the Edmond location.

While we can’t guarantee you’ll find every deal at your store but check your location for the following:

HOT Deals

Here you’ll find the best deals we’ve found this week.

Buffalo Chicken Rev Wraps 50¢ (exp. date on packs 2-5-16)
Use $1.00/2 printable here
Final price: 2/FREE!

Pillsbury buttermilk biscuits 6-ct. .56
Use $1.00/3 SS 11-22 (exp. 2-13-16)
OR $1.00/2 printable here (it’s back!)
Final price: 3/.12 (6¢ each!)

Southeastern Mills gravy mix 2/$1.00
Use .50/2 SS 12-13 (exp. 1-30-16)
Final price: 2/.50 (25¢ each)

Reynolds baking cups (pastel paper) .78
Use $1.00/2 printable here
Final price: 2/.56 (28¢ each!)

Pillsbury biscuits 4-pk $2.00
Use $1.00/3 SS 11-22 (exp. 2-13-16)
OR $1.00/2 printable here (it’s back!)
Final price: as low as 2/$3.00 ($1.50 each or 38¢ per can!)

Van deKamp’s crunchy fish fillets 11.4 oz. 99¢
Use $1.00/2 SS 1-3 (exp. 2-17)
Final price: 2/.98 (49¢ each!)

Juicy Fruit slim pack 96¢
Use .50/1 printable here
Final price: 46¢

Pillsbury Grands Jrs biscuits 5-ct. .98
Use $1.00/3 SS 11-22 (exp. 2-13-16)
OR $1.00/2 printable here (it’s back!)
Final price: as low as 2/.96 (48¢ each!)

Keebler Cookies $1.67
Use $1.00/1 Kelloggs Rewards coupon (cost 850 pts.)
Final price: 67¢

Suave Kid’s hair care $1.67
Use $1.00/1 RP 1-3 (exp. 1-30) – limit 2 per shopping trip
Final price: 67¢!

Ken’s Steakhouse dressing: Italian or ranch $1.50
Use .75/1 SS (32) 1-10 (exp. 2-29)
Final price: 75¢!

Old Orchard 100% apple juice 64-oz. $1.25
Use .50/1 printable here (sign in or sign up)
Final price: 75¢

Suave Lotion 10-oz. $1.83
Use $1.00/1 RP 1-3 (exp. 1-30) – limit 2 per shopping trip
Final price: 83¢!

Suave body wash 12-oz. $1.67
Use .75/1 RP 1-3 (exp. 1-30) – limit 2 per shopping trip
Final price: 92¢

Suave gold bottle shampoo/conditioner $2.50
Use $1.50/1 RP 1-3 (exp. 1-30) – limit 2 per shopping trip
Final price: $1.00!

Sunny D California Style 64-oz. 88¢

Kool-Aid Jammers 10-pk $1.88
Use .75/2 printable here
Final price: 2/$3.01 ($1.50 each)

Finish Gel Packs or Poweball 20-ct. $3.97
Use $2.00/1 SS (#2) 1-3 (exp. 2-6)
Final price: $1.97 – great price!

Huggies diapers – size 4 ONLY 29-ct. $4.99
Use $2.00/2 printable here
Final price: $2.99!

Grocery

Condiments, canned goods, pasta, baking items and more.

Condiments:

French’s ketchup 20-oz. 99¢
Use .50/1 printable here
Final price: 49¢

Del Monte ketchup 24-oz. 89¢

French’s mustard 20-oz. $1.50
Use .50/1 printable here
Final price: $1.00

French’s Deli spicy brown mustard 12-oz. $1.50
Use .50/1 printable here
Final price: $1.00

Wish Bone dressing 16-oz. $2.00
Use .75/1 SS (#2) 1-3 (exp. 2-2)
Final price: $1.25

Canned/Soup:

Libby’s canned veggies 58¢

Del Monte canned veggies .68
Use .40/4 SS 11-8 (exp. 1-31-16)
Final price: 4/$2.32 (58¢ each)

Best Choice select canned tomatoes and canned beans 2/$1.00
Swanson canned chicken broth .50
Hunt’s canned tomatoes .88

Old El Paso Taco seasonings 78¢
Use $1.00/3 printable here
Final price: 3/$1.34 (45¢ each)

Old El Paso refried beans $1.12
Use .50/1 printable here
Final price: 62¢

Old El Paso Stand & Stuff taco shells $1.79
Use .75/1 printable here
*note we did spy some $1.00 off refried beans wyb Stand & Stuff peelies on boxes. You can use this INSTEAD of the printable taco shell and refried beans coupons.
Final price: $1.04

Pasta and Rice:

La Moderna pasta 3/$1.00
Skinner pastas (select) 78¢!
Davinci pastas .88
Anatina pastas .88
American Beauty (select 98¢)

Dreamfields pasta $1.78
Use $1.00/1 (sign up) printable here
OR .75/2, $1.50/2 printables here
Final price: as low as 78¢

Knorr rice & pasta sides 99¢
Use .50/2 RP 1-3 (exp. 1-30)
Final price: (74¢ each!)

Prego pasta sauce 24 oz. $1.67
Use .40/2 SS 1-3 (exp. 2-28)
Final price: as low as 2/3.14 ($1.57 each)

Prego Alfredo pasta sauce $2.38
Use .75/1 SS 1-3 (exp. 2-28)
Final price: $1.63

Browns Best  pinto beans 16-oz. 68¢
Best Choice dry beans (several varieties) 16-oz. 99¢

Williams original chili seasoning packets 98¢
Williams taco seasoning 78¢
Use .65/2 SS 10-11 (exp. 1-11-16)
Final price: as low as 2/.81 (40¢ each)

Pioneer gravy mixes – start at .68
Use .55/2 RP 11-8 (exp. 2-7-16)
Final price: 2/$1.01 (.50 each)

Betty Crocker pouch potatoes 98¢
Betty Crocker boxed potatoes $1.25
Use .50/2 SS 11-6 (exp. 1-30)
Final price: as low as 2/$1.46 (73¢ each)

Idahoan mashed potatoes 13.75 oz. $1.69
* look for peelies on boxes for FREE Idahoan pouch potatoes w/purchase
Final price: both for $1.69 (85¢ each)

Campbell’s cream of chicken/mushroom soups 88¢
Campbell’s tomato/chicken noodle soups 78¢
Use .40/4 printable here
Final price: as low as 4/$2.72 (68¢ each)

Jell-o gelatin (boxes) 3-oz. 62¢
Jell-o pudding (boxes) 1.1 oz. 74¢
Use $1.00/4 printable here
Final price: as low as 4/$1.48 (37¢ each)

Shawnee Mills cornbread muffin mix 44¢
Shawnee Mills cornbread or pancake mix 50¢

Betty Crocker muffin mix pouches 88¢
Betty Crocker fudge brownies (box & pouches) 99¢

Arm & hammer baking soda 50¢
Morton salt 24-oz. 78¢
Spice Classics 86¢

Best Choice granulated sugar 4-lb. $1.50

Life cereal $3.00
Submit receipt for $1.00/1 Checkout51 rebate thru 1-27
Final price: $2.00

Pop-Tarts 8-ct. $2.00
Use $1.00/3 printable here
Final price: 3/$5.00 ($1.67 each)

Sara Lee Honey Wheat bread $1.88 – limit 2

Beverages

Soda, juices, coffee, sports drinks and tea

Crest drinking water 78¢/gallon

Canada RC, 7Up, A&W 2-liter TEN, diet & reg. soda .99 each
Pepsi & Mt. Dew 2-liter soda $1.00 each
Cain’s quart size tea bags 24-ct. $1.25

Cain’s coffee 12-oz. bags – prices start at $3.18!

7Up, RC, A&W 12-pks $3.33 each wyb 3

Eight O’Clock bagged coffee 11-oz. $4.98
Use $1.00/1 printable here
Final price: $3.98

Community Coffee 12-oz. bags $5.97
Use $1.50/1 printable here
Final price: $4.47

Coke, Sprite, & Dr. Pepper products 20-pks $5.98 (reg. $7.38)

Household

Here you’ll find detergent, paper goods. and cleaners.

Renuzit adjustables 94¢
Use B3G3 Free printable here
Final price: 6/$2.82 (47¢ each)

Bounty Basic paper towels single roll .95
Use .25/1 printable here
Final price: 75¢

Dawn dish soap 9-oz. $1.19
Use .30/1 printable here
Final price: .89

SOS pads 4-ct. .99

Tide Pods or Gain Flings 14-ct. $4.44
Use $2.00/1 P&G 12-27 (exp. 1-23)
OR $2.00/1 P&G 1-24
Final price: $2.44

Tide liquid 32 loads $5.88
Use $2.00/1 P&G 1-24
Final price: $5.88

Purex 33-loads $2.00

OxiClean HD 38 loads $6.98
Use $2.00/1 SS 1-17 (exp.
Final price: $4.98

Angel Soft 4-pk $1.17
Use .45/1 printable here
Final price: .72

Charmin Basic bath tissue 24 bonus double rolls (= 54 reg. rolls) $9.98
Use .25/1 printable here
Final price: $8.73 (18¢ per reg. roll!)

Cottonelle Ultra ComfortCare 30-ct. double rolls (= 60 reg. rolls) reg. $10.98
Final price:  .18 per regular roll!

Scott Extra Soft 12-pk double rolls (= 24 reg. rolls) $5.00
Final price: .21 per reg. roll

Puffs facial tissue $1.27
Use .35/1 printable here
Final price: .92

Sparkle paper towels 8-ct. $5.00
Use $1.00/1 printable here
Final price: $4.00 (50¢ per roll!)

Viva 6-pk paper towels $6.97
Use $1.00/1 printable here 
OR use $1.00/1 SS (#1) 1-3 (exp. 2-14)
Final price: $5.97 (99¢ per roll)

Hefty Extra Strong black trash bags 15-ct $4.78
Hefty Odor Block white trash bags 22-ct. $4.78
Use $1.00/1 printable here
Final price:  as low as $3.78

Health & Beauty

Hair care, cosmetics and personal care items.

Carefree liners 18-22 ct. .98
Use .50/1 printable here
Final price: .48!

Herbal Essences body wash $2.00
Use .75/1 printable here
Final price: $1.25

Suave BONUS 30-oz. shampoo $1.50

BABY

Diapers, wipes, baby food and baby care items.

Gerber 1st Foods 2-pk 92¢ each
Use $1.00/2 SS (#2) 1-10 (exp. 2-28)
OR use $1.00/2 printable here
Final price: 2/.84 (42¢ each)

Gerber 2nd foods 2-pk 98¢
Use $1.00/2 SS (#2) 1-10 (exp. 2-28)
OR use $1.00/2 printable here
Final price: 2/.96 (48¢ each)

Gerber Lil Meals $1.42
Use .75/1 printable here
Use $1.00/2 SS (#2) 1-10 (exp. 2-28)
OR use $1.00/2 printable here
Final price: as low as 67¢

Gerber Grabbers pouches $1.25
Use $1.00/2 printable here
OR use $1.00/2 SS (#2) 1-10 (exp. 2-28)
OR $2.50/8 printable here
Final price: 2/$1.50 (75¢ each!)

LUVS Diapers $5.97 pack or $14.97 box
Use $1.00/1 box OR two packs P&G 12-27 (exp. 1-23)
Final Price: as low as $5.47

Frozen & Dairy

Ice cream, frozen foods, yogurt, butter and more.

Banquet beef pot pies 69¢

Chobani Simply 100 yogurt cups $1.00
Use $1.00/3 printable here
Final price: 3/$2.00 (67¢ each)

Dannon Triple Zero yogurt cups 88¢

Yoplait Greek 100 yogurt cups $1.00
Use $1.00/10 printable here
Final price: 10/$9.00 (90¢ each)

Noosa Yoghurt 8-oz. $1.50
Use .55/1 printable here
Final price: 95¢

Smart Balance spread 15-oz. $2.98 
Use 75¢/1 printable here
Final price: $2.23

Meat/Fish

Packaged meat, lunchmeat, and fish

John Morrell hot dogs and bologna 12-oz. 88¢
Family Pack drumsticks 69¢/lb.
boneless chicken thighs 99¢/lb.
seasoned  chicken leg quarters 99¢/lb.

Hormel Rev Wraps $1.50
Use $1.00/2 printable here
Final price: 2/$2.00 ($1.50) – FYI: these taste MUCH better when heated in microwave 😉

Hormel Pepperoni 3.5 oz. $1.50
Use $1.00/2 printable here
Final price: 2/$2.00 ($1.00 each)

Butterball Turkey Bacon 12-oz. $2.00 
Use .55/1 printable here
Final price: $1.45!

Oscar Mayer Walking Taco Lunchables 2/$4.00
Use $1.50/2 printable here
Final price: 2/$2.50 ($1.25 each)

Farmland pork sausage 12-oz. $1.25

John Morrell bacon 12-oz. $2.50 (reg. $4.39)

Pets

Dog food, cat food, treats and litter.

Meow Mix Irresitibles cat treats $1.50
Use .55/1 printable here
Final price: 95¢

Gravy Train canned dog food 2/$1.00

Friskies party Mix cat treats $1.00

Temptations cat treats $1.50
Use $1.00/3 printable here
Final price: 3/$3.50 ($1.17 each)

Arm & Hammer Clump & Seal cat litter 14-lb. $7.99
Use $2.00/1 printable here OR here
Final price: $5.99

Cat’s Pride litter 15-lbs. $7.44
Use $1.00/1 peelie coupon on box
OR $1.00/1 printable here
Final price: $6.44

Alpo or Come & Get It dog food 16-lb. bag $7.48

Produce

  • green bell peppers 77¢ each
  • cilantro 3 bunches/$1.00
  • bananas 55¢/lb.
  • cucumbers 77¢ each
  • avocados 59¢ – $1.29 each
  • whole carrots 1-lb. 79¢
  • white onions 85¢/lb.
  • acorn, butternut & spaghetti squash 89¢/lb.
  • baby red potatoes 89¢/lb.
  • Serrano peppers 89¢/lb.
  • yellow onions 99¢/lb.
  • baby white potatoes 99¢/lb..
  • red, orange & yellow bell peppers $1.25 each
  • Dole russet potatoes 5-lb. bag $2.49

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.