| |

Crest Foods Matchups 12/17 – 12/23

This post may contain affiliate links. Click to read our Disclosure Policy . Click to read our Privacy Policy

Crest_Foods

Crest FAQ Current Crest Deals Find a Crest Near You

Here’s your Crest Foods Matchups This Week.  All these deals were found at the Edmond location.

While we can't guarantee you'll find every deal at your store but check your location for the following:

HOT Deals

Here you'll find the best deals we've found this week.

Southeastern Mills gravy mix 3/$1.00
Use .50/2 SS 11-8 (exp. 12-31)
OR .50/2 SS 12-13 (exp. 1-30-16)
Final price: 2/.16 (.08)

Pillsbury buttermilk biscuits 6-ct. .56
Use $1.00/3 printable here 
OR $1.00/3 SS 11-22 (exp. 2-13-16)
Final price: 2/.68 (23¢ each!)

Libby's canned veggies .50
Use $1.00/4 RP 11-22 (exp. 1-2-16)
Final price: 4/$1.00 (.25 each)

Best Choice whole peeled tomatoes .25!

Reynolds baking cups (pastel paper) .78
Use $1.00/2 printable here
Final price: 2/.56 (28¢ each!)

McCormick chicken gravy mix 3/$1.00 (.33 each)

Bounty Basic paper towels single roll .95
Use .50/1 printable here
Final price: .45!

Campbell's Chicken Noodle/Tomato soup 58¢
Use SS 11-8 (exp. 12-31) = .48 each
OR use $1.00/5 printable here = .38 each
Final price: 5/$1.90 (38¢ each!)

7Up or Canada Dry TEN 2-liter soda .78 – limit 6 total
Use $1.00/2 printable here OR printable here
Final price: 2/.76 (.38 each!)

Zone Perfect single bars .88
Use .50/1 printable here
Final price: .38

Mars fun size 6-pk candy (snickers, milky way etc.) .99
Use $1.00/2 printable here
Final price: 2/.98 (.49 each)

Tabasco Sauce red or green 2-oz. 99¢
Use .50/1 printable here
Final price: 49¢

Lipton Family Size tea bags 24-ct. $1.50
Use $1.00/1 printable here
Final price: .50!

Pillsbury Grands Jrs biscuits 5-ct. .98
Use $1.00/3 printable here (new coupon)
OR $1.00/3 SS 11-22 (exp. 2-13-16)
Final price: 2/$1.95 (65¢ each!)

Campbell's Cream of Chicken/Mushroom soup .68
Use .40/4  SS 11-8 (exp. 12-31) = .58 each
OR use $1.00/5 printable here = .48 each
Final price: 5/$2.40 (48¢ each!)

Betty Crocker cake mix .86
Use .75/3 printable here
Final price: 3/$1.89 (.63 each)

Betty Crocker cookie, muffin and fudge brownie pouches (select) .88
Use .75/3 printable here
Final price: 3/$1.89 (.63 each)

Keebler Snack Crackers $1.66
Use $1.00/2 RP 11-8 (exp. 12-20) OR tear pad coupon in store= $1.17 each
OR $1.00/1 Kelloggs Rewards coupon (cost 850 pts.) = .66
Final price: as low as .66!

Cool Whip 8-oz. .88
Use .55/3 printable here
Final price: 3/$2.09 (.70 each)

Kraft dressings 24-oz. $1.74
Use .75/1 peelie coupon on bottles OR printable here
Final price .99 – great price for big bottles

Cook's Shank portion ham .89/lb. (we save .60/lb!)

Betty Crocker frosting $1.22
Use .75/3 printable here
Final price: 3/$2.91 (.97 each)

Glad freezer & storage bags 99¢

Pop-Tarts 12-ct. pastries (select) $2.00
Use $1.00/1 Kelloggs Rewards coupon (cost 850 pts.)
Final price: $1.00!

Rice Chex, Wheat Chex, Corn Chex cereals 12-14 oz. $1.98
Use $1.00/2 printable here
Final price: 2/$2.96 ($1.48 each)

Snyders pretzels & chips 16-oz. $1.50 ( we save $1.48 each!)

Kool-Aid Jammers 10-pk $1.88
Use .75/2 printable here
Final price: 2/$3.01 ($1.50 each)

Grocery

Condiments, canned goods, pasta, baking items and more.

Condiments:

French's ketchup 20-oz. .99
Kraft original BBQ sauce 18-oz. .99

French's mustard 20-oz. $1.50
Use .50/1 printable here
Final price: $1.00

Hidden Valley dry mixes – prices start at $1.42
Use .50/1 SS 11-15 (exp. 1-15-16)
Final price: 92¢

French's Deli spicy brown mustard 12-oz. $1.50
Use .50/1 printable here
Final price: $1.00

Canned/Soup:

Del Monte canned veggies .58
Use .40/4 SS 11-8 (exp. 1-31-16)
Final price: 4/$1.92 (.48 each)

Best Choice select canned tomatoes and canned beans 2/$1.00
Swanson canned chicken broth .50

Lipton Recipe Secrets 2-pk .99
Use .60/2 printable here
Final price: 2/$1.38 (.69 each)

Reese mandarin oranges 11-oz. 2/$1.00
Best Choice canned pumpkin 16-oz. 88¢
Hunt's canned tomatoes .88

Libby's canned fruit $1.25
Use $1.00/3 printable here
OR RP 11-22 (exp. 1-2-16)
Final price: 3/$2.75 (.92 each)

Liberty Gold pineapple slices 20-oz. 99¢

Pasta and Rice:

La Moderna pasta 4/$1.00
Davinci pastas .88
Anatina pastas .88
Skinner pastas (select) .98
Barilla blue box pastas .99

Dreamfields pasta $1.78
Use $1.00/1 (sign up) printable here
OR .75/2, $1.50/2 printables here
Final price: as low as 78¢

Select Knorr pasta and rice sides 78¢
Browns Best  pinto beans 16-oz. 68¢
Best Choice dry beans (several varieties) 16-oz. 99¢

Minute Rice (brown) 14-oz. .99
Use .50/1 printable here
OR .50/1 SS 10-11 (exp. 12-31)
Final price: 49¢

Ragu pasta sauce $1.50 (select)

Southeastern Mills gravy mix 3/$1.00
Use .50/2 SS 11-8 (exp. 12-31)
Final price: 2/.16 (.08)

Cracker Barrel Old Country Store Gravy Mix, 1 oz .88
Use $1.00/2 printable here
Final price: 2/.76 (.38 each)

Williams original chili seasoning packets 98¢
Williams taco seasoning 78¢
Use .65/2 SS 10-11 (exp. 1-11-16)
Final price: as low as 2/.81 (40¢ each)

Pioneer gravy mixes – start at .68
Use .55/2 RP 11-8 (exp. 2-7-16)
Final price: 2/$1.01 (.50 each)

Betty Crocker pouch potatoes 98¢
Betty Crocker boxed potatoes $1.25
Use SS 11-1 (exp. 12-26)
Final price: as low as 2/$1.46 (73¢ each)

Duncan Hines cake mix $1.18
Use $1.00/3 printable here
Pay 3/$2.54 (.85 each)
Check your MobiSave app for $1.00/3 rebate!

Zing Stevia sweetener 40-ct. packets $2.39
Use $1.50/1 printable here
Final price: 89¢

Arm & hammer baking soda 50¢
Morton salt 24-oz. 78¢
Spice Classics 86¢
Best Choice all purpose flour 5-lb. bag 86¢
Shawnee yellow corn meal 2-lb. 99¢

Hershey's baking chips $1.88 – $2.38
Use $1.00/2 printable here OR printable here
Final price: as low as 2/$2.76 ($1.38 each)

Best Choice granulated sugar 4-lb. $1.50

Cheez-It snack crackers 12.4 oz. $2.00
Use $1.00/2 RP 11-8 (exp. 12-20) = $1.50
OR use $1.00/1 Kelloggs Rewards Coupon (cost 850 points) = $1
Final price: as low as $1.00

Family Size Nabisco Cookies $1.99 – limit 3
Use .75/2 SS 11-8 (exp. 12-31)
Final price: 2/$3.23 ($1.62 each)

Zesta Saltine crackers $1.67 
Use $1.00/2 RP 11-8 (exp. 12-20)
Final price: 2/$2.34 ($1.17 each)

Snyder's pretzels 16-oz. $1.50
Check MobiSave app for .50/1 rebate
Final price: $1.00

Rold Gold Pretzels $1.67 a bag – not bad!

Mars fun size 6-pk candy (snickers, milky way etc.) .99
Use $1.00/2 printable here
Final price: 2/.98 (.49 each)

Haribo gummies .84

Beverages

Soda, juices, coffee, sports drinks and tea

Crest drinking water 78¢/gallon

Canada RC, 7Up, A&W 2-liter soda .99 each
Use $1.00/2 TEN Soda printable here
OR $1.00/3 printable here
Final price: as low as 2/.98 (.49 each)

Coke, Sprite, Fanta, Dr. Pepper & Gingerale 5/$5.00 wyb 5 – limit 5

Coke, Sprite & Dr. Pepper 8-12-pks 3/$9.00 wyb 3
Use $1.00/2 Coca-Cola® 6pk 500ml, 8pk 12oz, 6pk 8oz glass and/or mini can printable here
Final price: 3/$8.00 ($2.67 each)

7Up, A&W, Sunkist, Gingerale 12-pk soda $2.88 wyb 4
Mountain Dew & Crush .5 liter 6-pk 4/$10 ($2.50 each)

Community coffee 12-oz. bags $5.69
Use $4.00/2 RP 11-15 (exp. 1-2-16)
Final price: 2/$7.38 ($3.69 each)

Eight O'Clock bagged coffee 11-oz. $4.98
Use $1.00/1 printable here
Final price: $3.98

Household

Here you'll find detergent, paper goods. and cleaners.

Trial size Dawn .88

Dawn dish soap 9-oz. $1.19
Use .30/1 printable here
Final price: .89

SOS pads 4-ct. .99

All liquid detergent (select) $3.00
Use $1.00/1 printable here
Final price: $2.00

Tide Pods or Gain Flings 14-ct. $4.44
Use $2.00/1 P&G 11-29 (exp. 12-26)
Final price: $2.44

ERA 26-32 loads $3.49
Use $1.00/1 RP 11-15 (exp. 12-12)
Final price: $2.49

Purex 33-loads $2.50

Tide Simply Clean 40 loads $3.00
Use .50/1, $1.00/2 RP 11-22 (exp. 12-19)
Final price: $2.50

Downy Ultra Free & Gentle 64 $3.50
Use $3.00/3 P&G 11-29 (exp. 12-26)
Final price: $2.50 each wyb 3

Purex 100 Loads $5.00
Purex PowerShot 90 Loads $5.00
Use $1.00/1 printable here 
OR $3.00/2 printable here
Final price: as low as 2/$7.00 ($3.50 each or .04 per load)

Angel Soft 4-pk $1.17
Use .45/1 printable here
Final price: .72

Charmin Basic bath tissue 24 bonus double rolls (= 54 reg. rolls) $8.98
Use .50/1 printable here
Final price: $8.48 (.16 per reg. roll!)

Charmin Basic 12-pk double roll Bonus pack (= 27 reg. rolls) $5.97
Use .50/1 printable here
Final price: $5.47 (.20 per reg. roll!)

Cottonelle Ultra ComfortCare 30-ct. double rolls (= 60 reg. rolls) $9.98 (reg. $10.98)
Final price:  .17 per regular roll!!!

Angel Soft bath tissue 12-pk double rolls $5.00
Use .45/1 printable here
Final price: as low as $4.44 (.18 per roll)

Scott Extra Soft 12-pk double rolls (= 24 reg. rolls) $5.00
Final price: .21 per reg. roll

Puffs facial tissue $1.27
Use .35/1 printable here
Final price: .92

Best Choice aluminum foil 25 sq. ft. 99¢
Glad freezer & storage bags .99!

Sparkle paper towels 8-ct. $5.00
Use $1.00/1 printable here
Final price: $4.00 (50¢ per roll!)

Bounty Basic BIG Rolls 6-pk (= 8 reg. rolls) $5.00
Use .50/1 printable here
Final price: $4.50 (.56 per reg. roll)

Ziploc holiday slider bags $2.00
Use $1.00/2 printable here
Final price: 2/$3.00 ($1.50 each)

Hefty Extra Strong black trash bags 15-ct $4.78
Hefty Odor Block white trash bags 22-ct. $4.78
Use $1.00/1 printable here
Final price: $3.78

Health & Beauty

Hair care, cosmetics and personal care items.

Carefree liners 18-22 ct. .98
Use .50/1 SS 11-15 (exp. 12-(exp. 12-27)
Final price: .48!

Colgate select toothpaste 6.34 oz. .98
Use .50/1 SS 12-6 (exp. 12-19)
Final price : .48!

Carmex products 98¢
Use .30/1 SS 10-18 (exp. 12-31)
Final price: 68¢

Herbal Essences body wash $2.00
Use .75/1 printable here
Final price: $1.25

BABY

Diapers, wipes, baby food and baby care items.

Gerber Grabbers Pouches $1.25
Use $2.00/6 printable here
Final price: 6/$5.55 (.92 each)

Gerber Whole Wheat cereal $1.88
Use $1.00/2 printable here
Final price: 2/$2.76 ($1.38 each)

LUVS Diapers $5.97 pack or $14.97 box
Use $0.50 off ONE Luvs Diapers printable here
Final Price:  as low as $5.47

Huggies size 4 (only) Snug & Dry Jumbo packs $7.97
Use $2.00/1 printable here
Final price: $5.97!

Frozen & Dairy

Ice cream, frozen foods, yogurt, butter and more.

Michelina's frozen entrees .86
Use $1.00/5 printable here
Final price: 5/$3.33 (.66 each)

Tony's single pepperoni bread pizza singles .99

Philly cream cheese original 8-oz. $1.50
Use $1.00/2 printable here
Final price: 2/$2.00 ($1 each)

Hiland Dip 16-oz. $1.50
Use .40/1 printable here 
OR .40/1 RP 11-22 (exp. 1-31)
Final price: as low as $1.10

Crest brand shredded cheese 8-oz. $1.50

Hiland ice cream squares $2.44
Use .50/1 printable here
Final price: $1.94

Smart Balance spread 15-oz. $2.98 
Use $1.00/1 printable here
Final price: $1.98

Tony's 18-oz. Pizza 12″ $2.48
Use .75/2 printable here
Final price: 2/$4.21 ($2.10 each)

Mrs. Smith's pumpkin pie 37-oz. $2.97
Use .50/1 SS 11-15 (exp. 12-16)
Final price: $2.47

Rhodes rolls 36-ct. $3.50
Use $1.00/1 RP 10-25 (exp. 12-31)
Final price: $2.50

Marie Callender pies 36 oz. $4.50
Use $1.00/1 SS 11-6 (exp. 2-7-16)
Final price: $3.50

Meat/Fish

Packaged meat, lunchmeat, and fish

  • Family pack drumsticks .39/lb.
  • lunchmeat 2-oz. 2/$1.00
  • seasoned leg quarters .99/lb.(we save $1.00/lb.!)
  • Buddig premium lunchmeat $1.79
  • Baking Hens $1.39/lb.
  • boneless, skinless chicken breast $1.49/lb.
  • John Morrell cocktail smokies 12-oz. $1.88 (reg. $2.89)
  • Eckrich Lil Smokies 14-oz. $2.00 (we save $1.69)

Oscar Mayer Walking Taco Lunchables 2/$4.00
Use $1.50/2 printable here
Final price: 2/$2.50 ($1.25 each)

Pets

Dog food, cat food, treats and litter.

Gravy Train canned dog food 2/$1.00

Alpo canned dog food .70
Use B10,G2 free SS 9-27 (exp. 12-27)
Final price: 12/$7.00 (.58 each)

Friskies party Mix cat treats $1.00
Use $1.00/2 RP (#2) 11-1 (exp. 1-1-16)
OR $1.00/2 printable here
Final price: 1/$1.00 (.50 each)

Whisker Lickin's cat treats $1.07
$1.00/2 printable here
Final price: 2/$1.14 (.57 each)

Arm & Hammer Clump & Seal cat litter 14-lb. $7.99
Use $2.00/1 printable here OR here
Final price: $5.99

Cat's Pride litter 15-lbs. $7.44
Use $1.00/1 peelie coupon on box
OR $1.00/1 printable here
Final price: $6.44

Alpo or Come & Get It dog food 16-lb. bag $7.48

Produce

  • green bell peppers and cucumbers .48
  • bananas .55/lb.
  • avocados .59 each
  • whole carrots 1-lb. bag .79
  • jalapeno peppers .89/lb.
  • winter squash .89/lb.
  • baby white or red potatoes .99
  • Ambrosia apples .99/lb.
  • small Red Delicious apples $1.09/lb.
  • eggplant $1.29/lb.
  • various apples $1.29/lb
  • Idaho russet potatoes 5-lb. bag $2.49
  • green beans 2lbs./$3.00

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.